Nie jesteśmy prawnikami, więc nie sugerujcie się tym, co przeczytacie poniżej. Po prostu zdrowy rozsądek i nic więcej. Każdy wyciąga własne wnioski i podejmuje własne decyzje. A o co chodzi? O wszystko.
Stowarzyszenie zrzeszajÄ…ce poszkodowanych przez banki umowami z niejasnymi zapisami – prÄ™dzej czy później bÄ™dzie musiaÅ‚o powstać. NiewÄ…tpliwÄ… korzyÅ›ciÄ… takiej organizacji posiadajÄ…cej osobowość prawnÄ… (nie dotyczy to stowarzyszenia zwykÅ‚ego) jest możliwość reprezentowania interesów wiÄ™kszej liczby osób. Np. przed sÄ…dem. Ale ma ona też minusa maÅ‚ego – niektórzy myÅ›lÄ…, że stowarzyszenie wszystko zaÅ‚atwi za nich, najlepiej przed sÄ…dem. A to nieprawda…
Å»eby do sÄ…du w ogóle trafić – trzeba mieć ku temu podstawy. Na przykÅ‚ad wyczerpać wszystkie inne drogi rozwiÄ…zania swojego problemu. W tym przypadku problemem jest pewien zapis umowy kredytu hipotecznego i wykorzystywanie go przez bank oraz kilka innych spraw, które byÅ‚y np. poruszane w dyskusjach na forum nabiciwmabnk.pl. W umowach, które widzieliÅ›my, jeden z punktów mówi, że wszelkie spory strony najpierw spróbujÄ… rozwiÄ…zać polubownie. To pierwszy sygnaÅ‚ do tego, by samodzielnie napisać reklamacjÄ™, zaproponować drugiej stronie umowy jakieÅ› rozwiÄ…zanie. PrzykÅ‚adowe wzory reklamacji można znaleźć na forum nabiciwmbank.pl w dziale „Dokumenty”.
Gdy to siÄ™ nie uda – pozostanie droga przewidziana prawem dla tego typu umów, ale nadal można próbować siÄ™ dogadać polubownie. Niektórzy nawet już próbowali, z efektem raczej mizernym, ale po zakoÅ„czeniu tej drogi – można pójść dalej.
A co dalej? Dalej już tylko sÄ…d i próba dochodzenia swoich racji przed nim. PomocÄ… tu może być wyrok sÄ…du w sprawie kierowanej przez UOKiK – jeÅ›li pewne klauzule zostanÄ… wpisane na listÄ™ klauzul niedozwolonych (mogÄ…, ale nie muszÄ… zostać wpisane) – instytucje finansowe bÄ™dÄ… musiaÅ‚y zareagować. Czy należy siÄ™ bać wypowiadania umów przez banki? Chyba nie. Å»adna znana nam umowa kredytowa nie przewiduje zapisu pozwalajÄ…cego na wypowiedzenie umowy bez przyczyny. Jasne, bank może tu zagrać nieczysto – np. podnoszÄ…c znów oprocentowanie i stwierdzajÄ…c, że wtedy klient nie ma zdolnoÅ›ci do spÅ‚acania rat – a na to już jest zapis umowy odpowiedni. Niestety.
Można też zaczekać na instytucję pozwu zbiorowego w Polsce. Rok, może dwa, o ile nie dłużej. W Stanach to dość popularne narzędzie walki poszkodowanych klientów z instytucjami.
Gdyby jednak ten czas siÄ™ wydÅ‚użaÅ‚ – wtedy wÅ‚aÅ›nie z pomocÄ… powinno przyjść stowarzyszenie lub inna organizacja. Ale również nie bÄ™dzie ono w stanie pomóc tym, którzy nie wyczerpiÄ… innych dróg. Wystarczy spojrzeć choćby problem tych, którzy bÄ™dÄ… chcieli walczyć o zapÅ‚acone odsetki (gdy uznajÄ…, że bank je pobraÅ‚ nienależnie) – przedawnianie siÄ™ roszczeÅ„.
To tylko wierzchoÅ‚ek góry lodowej. Ale nie chcemy nikogo zniechÄ™cać! WrÄ™cz przeciwnie – zapraszamy Was wszystkich do dziaÅ‚ania. Pisanie reklamacji, sensownych pism (popartych tonami papieru) do KNF, UOKiK – tylko pokaże skalÄ™ problemu! No i nie wolno dać siÄ™ zaÅ‚amać ani sprowokować przez jednostki, które przychylne nam nie sÄ….
Zrozumcie, że nie jesteście sami, ale pewne kroki musicie jednak samodzielnie wykonać. Potem idziemy dalej.