Czy społeczności mogą przynosić niezamierzony skutek?

Jakiś czas temu głośno było o społeczności KupFranki, która skupia kredytobiorców posiadających zobowiązania w szwajcarskiej walucie. Głównym założeniem społeczności jest zebranie dużej liczby kredytobiorców, by negocjować kurs zakupu waluty, co realnie ma skutkować obniżeniem kosztów kredytu.

Czy na pewno jednak zawsze „w kupie siÅ‚a”? W portalu stockwatch.pl można przeczytać, że może być caÅ‚kiem przeciwnie.

Na rynkach finansowych handluje siÄ™ inaczej niż w sklepie czy w hurtowni, gdzie można negocjować ze sprzedawcÄ… zejÅ›cie z marży w zamian za dopiÄ™cie jednorazowej dużej transakcji, poprawiajÄ…cej pÅ‚ynność i oszczÄ™dzajÄ…cej czas. Cena rynkowa instrumentów finansowych ustalana jest poprzez chwilowe równoważenie popytu i podaży, zaÅ› duże zakupy wcale nie wpÅ‚ywajÄ… na obniżenie ceny, tylko jÄ… podwyższajÄ…. ZresztÄ… w produkcji przemysÅ‚owej i handlu na dużą skalÄ™ też spotykamy zjawisko ?antyekonomii skali”, kiedy to od pewnego poziomu aktywnoÅ›ci produkcyjnej czy handlowej, koszt jednostkowy roÅ›nie wraz z iloÅ›ciÄ….

Duże jednorazowe zlecenie kupna skÅ‚adane na rynek zawsze ostro podnosi kurs kupowanego waloru, szczególnie, gdy po stronie podaży nie spotyka siÄ™ ono z porównywalnym wolumenem wystawionym do sprzedaży. Wie to każdy, kto handluje na maÅ‚o pÅ‚ynnym walorze. Dużo mniejszy wpÅ‚yw na kurs majÄ… zlecenia rozproszone, ale grupowanie zleceÅ„ jest istotÄ… caÅ‚ej akcji. Tak wiÄ™c chwianie kursem franka, o ile do niego dojdzie – caÅ‚y wywód jest oczywiÅ›cie caÅ‚y czas teoretyczny – rozszerzy spread, zwiÄ™kszy zmienność i w konsekwencji zmniejszy korzyÅ›ci uczestników.

Źródło: http://www.stockwatch.pl/artykuly/post/2009/03/28/Spolecznosc-kredytobiorcow-moze-rozchwiac-kurs-franka.aspx

Sam autor wpisu zauważa, że to rozważania czysto teoretyczne, ale w końcu i takimi rozważaniami jest również kwestia skuteczności akcji KupFranki. Użytkownicy społeczności pilnie śledzą artykuły o nich, więc komentarz pojawił się szybko:

Do autora: Zbyt dużo wywodów czysto teoretycznych w temacie sieje wątpliwości, a to już nie jest zbyt ładne.

Po pierwsze, podana siła nabywcza grupy ponad 1 mld franków szwajcarskich jest kwotą skumulowanych potrzeb w okresie średnim 25-30 lat, zatem nie ma najmniejszej szansy aby wszyscy kupili jednorazowo 1 mld.
franków, to powinno być jasne jak słońce.
Po drugie,  obecna siła nabywcza grupy w ujęciu rozproszonym (bo przecież każdy
w innym dniu ma termin płatności raty, zatem też niemożliwe aby wszyscy na chuuurrra kupowali) wynosi 5 mln. franków.
Bez problemu i zagrożenia dla płynności transakcji i rozchwiania kursu analizowane przez nas rozwiązania, zapewniają obsługę zamówień na CHF na poziomie nawet do 100 mln. franków miesięcznie.
Po trzecie, Kto powiedział, że przy agregacji walutowych transakcji spotowych,  krótkoterminowo rozproszonych nie można korzystać z efektu skali?
Pozdrawiamy

Źródło: j.w.

OczywiÅ›cie, różne rzeczy można robić i różne mogÄ… być tego efekty, jednak zawsze trzeba brać pod uwagÄ™ różne warianty rozwoju sytuacji. Akcja KupFranki może mieć jeszcze jeden, niespodziewany skutek: jeÅ›li banki poczujÄ… na karkach oddech konkurencji – mogÄ… same zmienić spread na korzystniejszy dla klientów, dziÄ™ki czemu KupFranki przestanie mieć racjÄ™ bytu. Pierwszy bank, który to zrobi na dobrych zasadach – na pewno bÄ™dzie miaÅ‚ dobrÄ… prasÄ™ i darmowÄ… reklamÄ™ w mediach… Kto chÄ™tny?