Czy dalibyście pełnomocnictwo bankowi?

Związek Banków Polskich planuje opublikowanie rekomendacji, która zobowiąże banki do załatwiania za klienta formalności związanych z przenoszeniem ROR do innego banku. Rekomendacja na się ukazać w czerwcu, a banki będą miały pół roku na dostosowanie się do niej.

Wszystko dzieje się pod naciskami Komisji Europejskiej, która chce by środowiska bankowe w krajach Unii wdrożyły rozwiązania ułatwiające przenoszenie kont do listopada tego roku. Bruksela stawia twarde wymagania bankom, bo chce skończyć z bezkarnym podwyższaniem opłat za konto czy przelewy, wychodząc z założenia, że jeżeli ryzyko ucieczki klienta wzrośnie – banki będą mniej skore do podwyżek.

Bruksela oczekuje też, że zaostrzy się konkurencja. Do tej pory było z tym kiepsko – podstawowe konto przenosi rocznie zaledwie około 5% klientów. Związane jest to z koniecznością powiadamiania urzędów, pracodawców i ustanawianie nowych stałych zleceń.

Co ma się zmienić:

  • po uzyskaniu pełnomocnictwa procedurą zajmie się nowy bank;
  • usługa będzie bezpłatna; wyjątek, gdy na przeniesienie zdecyduje się osoba, która miała konto w starym banku krócej niż rok;
  • termin przeniesienia konta klient ustali wspólnie z bankiem;
  • przenieść będzie można każdy rachunek, ale gdy osoba zainteresowana zmianą ma debet w koncie – zgodę na przeniesienie musi wyrazić nowy bank.

Źródło: http://www.dziennik.pl/gospodarka/wsj/article368201.html

A my zastanawiamy się, kto zaufa bankowi i da mu pełnomocnictwo, by ten działał w jego imieniu i dla dobra Klienta…

Czy udzielilibyście pełnomocnictwa bankowi by przenieść ROR?