OsiemdziesiÄ…t procent polskich banków ma swoje centrale za granicÄ…… Czy to znaczy, że jesteÅ›my potÄ™gÄ… sektora finansowego? Otóż nie – te centrale, to tak na prawdÄ™ centrale wÅ‚aÅ›cicieli polskich banków. Tak, tak – 80% tych instytucji w naszym kraju nie należy do polskiego kapitaÅ‚u.
Co to oznacza dla nas? Na codzieÅ„ zupeÅ‚nie tego nie odczuwamy – wpÅ‚acamy, wypÅ‚acamy pieniÄ…dze, możemy spać spokojnie jeÅ›li chodzi o bezpieczeÅ„stwo naszych lokat, które gwarantuje polski Bankowy Fundusz Gwarancyjny (do pewnej kwoty i nie dotyczy to wszystkich banków), bierzemy kredyty hipoteczne, korzystamy z pożyczek. Gorzej, gdy przychodzÄ… cięższe czasy. Centrala może na przykÅ‚ad mieć jakieÅ› kÅ‚opoty finansowe. Jak siÄ™ ratować? Przetransferować część zysków z firm zależnych, to przecież oczywiste. A skÄ…d wziąć zyski w trudnych czasach? Może… podnieść marże? OpÅ‚aty? Nie wypÅ‚acać dywidend…?
Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP) zażądała przed miesiącem upublicznienia informacji o przypływach finansowych między bankami w Polsce i za granicą. W listach, skierowanych do premiera Donalda Tuska oraz przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Stanisława Kluzy, Konfederacja domaga się także dokapitalizowania banków z większościowym udziałem Skarbu Państwa oraz monitorowania banków w zakresie polityki kredytowej. KPP chce zbadania, czy prawdziwe są doniesienia o transferowaniu środków przez banki działające na polskim rynku do zagranicznych central lub do oddziałów w innych krajach w charakterze lokat i depozytów.
Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,29577,6568756,Banki_wywoza_pieniadze_za_granice_.html
Również urzędnicy UE interesują się sprawami banków i przepływów finansowych na rynkach międzynarodowych. Jacquesa de Larosiere (były szef MFW) wraz ze współpracownikami zaproponowali pod koniec lutego stworzenie europejskiego systemu nadzoru finansowego. W skład systemu wchodziłyby rada oceny ryzyka oraz organy nadzorujące giełdy, banki i ubezpieczycieli.
W Polsce mamy już nadzór bankowy – KomisjÄ™ Nadzoru Finansowego, ale co to za nadzór, który nie zostaÅ‚ wyposażony w odpowiednie narzÄ™dzia wywierania nacisku i egzekwowania swoich postanowieÅ„? KNF może prosić, apelować, rekomendować, zalecać… Co oczywiÅ›cie czyni, tylko że banki do tych dziaÅ‚aÅ„ mogÄ… siÄ™ zastosować. Nie muszÄ…. Na razie nikt nie wychodzi przed szereg, ale jak dÅ‚ugo?
No i najważniejsze – KNF nie ma wpÅ‚ywu na zagraniczne banki. Nawet, jeÅ›li polskie banki bÄ™dÄ… udostÄ™pniać informacje o przepÅ‚ywach pieniÄ™dzy za granicÄ™ – co to zmieni? KtoÅ› zakrÄ™ci kurek? Jak?