Związek Banków Proponuje Skok Na Kasę

Wyobraź sobie, że ktoś narzuca Ci obowiazek posiadania odbiornika telewizyjnego, za który musisz płacić. Prawo mówiące „każdy obywatel musi mieć co najmniej jeden odbiornik telewizyjny” na razie jeszcze pozostaje w gestii pisaży science-fiction, ale szykowany jest inny zamach na wolność obywateli. Plan zamachu opracowuje Związek Banków Polskich, podobno w porozumieniu z NBP i z pełnym poparciem SKOKów.

Jak dowiedział się ?Parkiet?, ZBP skierował do komisji ?Przyjazne Państwo? propozycje zmian w przepisach, które mogą i bankom, i SKOK-om przysporzyć nawet kilka milionów klientów. Chodzi głównie o przesyłanie pensji, emerytur i rent na rachunki bankowe. ? Propozycje dotyczące obrotu bezgotówkowego wypracowaliśmy wspólnie z NBP ? podkreśla mecenas Tadeusz Białek z ZBP. Obie instytucje należą do ?Koalicji na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego i mikropłatności?.

http://www.parkiet.com/artykul/809254.html

Jak nie wiadomo o co chodzi, to wiadomo, że chodzi o pieniądze. Według propozycji ZBP w prawie pracy miałyby się znaleźć zapisy nakładające na pracowników obowiązek posiadania rachunku bankowego, by pracodawca mógł przelewać pensję. Ponadto, oprócz pracowników, obowiązek dotyczyłby także emerytów i wszystkich, którzy otrzymują świadczenia z ZUS.

Na dzień dzisiejszy osoba, która chce otrzymywać wypłatę na rachunek w banku – w wielu zakładach pracy musi wystąpić o to z wnioskiem. Po wprowadzeniu w życie pomysłu ZBP – tylko układ zbiorowy w zakładzie pracy lub wniosek pracownika pozwalałby odbierać pieniądze w gotówce. W oczywisty sposób ZBP działa w interesach banków – kilka milionów nowych klientów jest nie do pogardzenia. Za nimi stoją ogromne zyski: opłaty za prowadzenie rachunków i inne, prowizje od transakcji bezgotówkowych…

Sławomir Neumann – poseł PO, członek Komisji Finansów Publicznych, szef podkomisji pracującej nad zmianą ustawy o SKOK: Jest oczywistą sprawą, że Polacy powinni częściej korzystać z udogodnień, jakie niosą przelewy bezgotówkowe. Nawet były premier założył sobie konto bankowe, dając sygnał najbardziej konserwatywnym przeciwnikom banków. Na pewno jednak nie można przymuszać do zakładania konta, bo takie lobbystyczne zabiegi banków odbiłyby się przeciwko nim. Teraz powinny się one zająć odbudowaniem nadszarpniętej reputacji poprzez budowę tanich i bardziej przystępnych usług dla klientów. Propozycje ZBP, nawet jeśli przymusu ze sobą nie niosą, to mogą zostać tak odczytane.

Marek Sawicki – minister rolnictwa oraz wiceprezes PSL: Każdy pomysł, jak skubnąć emerytowi czy renciście trochę kasy, jest dla banków dobry. Zwłaszcza w KRUS, na który trwa nagonka. Tego, co funkcjonuje dobrze, nie powinno się psuć. System przekazywania pieniędzy przez banki i przez listonoszy sprawdza się od lat. Banki mimo kryzysu zarobiły w 2008 r. dobre pieniądze, a ciągle szukają tylko, gdzie by podnieść opłaty. Widocznie konkurencja na tym rynku jest nadal za mała, skoro nie zajmują się zabieganiem o klienta jakością usług.

Aleksandra Natalli-Świat – posłanka PiS, wiceszefowa Komisji Finansów Publicznych: Ten projekt to skandal. Wystarczy, że jesteśmy jak niewolnicy przywiązani do OFE, a teraz mielibyśmy być do banków? Banki mają pieniądze na marketing, więc jeśli chcą mieć więcej klientów, to powinny ich do tego przekonywać na swój koszt, a nie rękami posłów. Może ZBP zaproponuje areszt dla osób, które konta nie mają? Poza tym Poczta Polska jest tak samo przedsiębiorcą jak banki i nie można jej siłą zabierać klientów. Oczywiście, przekazy bezgotówkowe są prostsze, ale banki powinny do nich skłaniać niskimi opłatami. W Polsce są one jedne z najwyższych w Europie.

http://www.parkiet.com/artykul/809254.html