Akcja Inwestor – BRE odpowiada

Puls biznesu prowadzi Akcję Inwestor, w której każdy może zadać pytanie.

Jedno z pytań, na które uzyskano odpowiedź, skierowane było do BRE i brzmiało: Dlaczego  BRE pożyczyło drogie franki od Commerzbank zamiast tanie od NBP ?

Klienci mbanku i multibanku znają już od kilku miesięcy odpowiedź na to pytanie, ale przytoczymy opublikowaną na stronach PB:

Jest kilka powodów, dla których zdecydowaliśmy się na pozyskanie finansowania w CHF w drodze kilkuletniej umowy kredytowej z Commerzbankiem.

Pozyskiwanie CHF za pośrednictwem transakcji FX swap, szczególnie w drodze transakcji z NBP jest bardzo drogie i krótkoterminowe. Maksymalna długość transakcji CHF/PLN z NBP to jeden tydzień.
Środki pozyskane za pomocą transakcji swapowych wymagają zaangażowania innych walut, mają charakter krótkoterminowy, charakteryzują się ponadto zmiennością cen transakcji w czasie i nie przyczyniają się do ograniczenia ryzyka płynności.
Transakcje fx swap z NBP powinny być traktowane jako „ostatnia deska ratunku” ( taka była intencja ich wprowadzenia przez NBP) .

Umowa z Commerzbankiem została zawarta na warunkach rynkowych i reprezentuje koszt pozyskania finansowania dla waluty CHF i dla banków o podobnym ratingu finansowym. Finansowanie pozyskane z Commerzbanku nie pociąga za sobą konieczności angażowania innej waluty np: PLN.Środki z Commerzbanku pozyskane są na długi termin i tym samym korzystnie wpływają na limity płynnościowe nakładane na banki przez KNF. Gwarantują stabilizację i zmniejszają ryzyko dalszych niekorzystnych zmian kosztu finansowania.

Joanna Filipkowska, kierująca Wydziałem Relacji Inwestorskich w BRE Banku

Źródło: http://www.pb.pl/2/a/2009/05/13/Akcja_Inwestor_Dlaczego_BRE_pozycza_od_wlasciciela2

Według Pulsu – BRE nie odpowiedziało jeszcze na inne pytania. Czy odpowie – zobaczymy.