mbankowa nowomowa

Dla posiadaczy lokat 3, 6, 12 miesięcznych w mbanku mamy dobrą wiadomość: od 16 czerwca wzrośnie ich oprocentowanie, o czym informuje blog mbanku. W tym samym wpisie przeczytać można także o… zmianie oprocentowania lokat 2 i 4 miesięcznych. Powodów do radości dla korzystających z tych właśnie lokat jednak nie ma, gdyż „zmiana” oznacza w tym przypadku po prostu obniżkę oprocentowania. Czy nie dało się tego napisać po polsku – skoro można napisać, że coś wzrasta, to można też, że spada. Oczywiście to mało „marketingowe”, znacznie lepiej napisać po prostu „zmienia się”. Jeszcze lepiej było wrzucić wszystko do jednego worka „zmiana” i wtedy może by ktoś przegapił te obniżki, lecz to też mało „marketingowe”, bo podwyżki nie byłyby wyraźnie widoczne… Ech, trudne życie mają specjaliści od… No właśnie – czego?

Nic nie może się równać (jak dotąd) z zapisami umów kredytów hipotecznych mplan we frankach szwajcarskich, no może poza próbą wciśnięcia biorącym udział w konkursie polecambank tańszych zamienników nagród, ale sztuczka jest niezła. Przypomina się Orwell w swych najbardziej znanych utworach „1984” i „Folwark zwierzęcy”.

jak mbank informuje o oprocentowaniu lokat

Źródło: http://www.mbank.pl/blog/artykul.html?id=415

Wyobrażacie sobie takie Ministerstwo Bankowości w wykonaniu mbanku? Przykładowy komunikat mógłby wyglądać tak:

W trosce o uczciwość pozyskiwania środków od klientów – wartość bezwzględna z różnicy nowego i starego oprocentowania mlokat zostaje podwyższona.

żeby można było albo obniżyć, albo podwyższyć. Lub taka informacja:

Dla dobra naszych klientów proponujemy przejście na nowy sposób ustalania oprocentowania dla produktu mplan hipoteczny […] Proponowane oprocentowanie obliczane jest ze wzoru marża+libor3m chf…

[gdzie marża zawiera się w przedziale od 3,3% do …]

A nie… To rzeczywistość…