Banki nie będą mogły jednostronnie zmieniać umów kredytów. Na Węgrzech.
Tamtejszy rzÄ…d porozumiaÅ‚ siÄ™ z bankami komercyjnymi, które przez dwa miesiÄ…ce zgodziÅ‚y siÄ™ nie podejmować żadnych kroków zmierzajÄ…cych do wymuszania zmian w umowach. W ciÄ…gu tych dwóch miesiÄ™cy „zawieszenia broni” wÄ™gierskie rzÄ…d i nadzór bankowy bÄ™dÄ… opracowywać kodeks etyczny banków, który ma zawierać opis procedur i warunków w ramach których banki i konsumenci bÄ™dÄ… mogli modyfikować zasady współpracy.
Kodeks powstaje po protestach klientów narzekających na to, że banki jednostronnie zmieniały warunki umów kredytowych w sposób niekorzystny dla kredytobiorców
Pojawia siÄ™ pytanie: jakie prawo pozwala na jednostronne traktowanie umów i to przez podmiot o dominujÄ…cej pozycji? ZÅ‚e prawo. JeÅ›li do rozwiÄ…zania problemu potrzeba dodatkowego kodeksu to znaczy, że w chwili obecnej przepisy prawne pozwalajÄ… na „dziki zachód” przy zawieraniu i modyfikowaniu umów. RolÄ… paÅ„stwa powinno być stwarzanie warunków dla prawidÅ‚owego funkcjonowania systemu, bez „kodeksów etycznych”, a jedynie na podstawie obowiÄ…zujÄ…cego prawa i jego interpretacji.
Mimo to cieszyć się należy, że problem na Węgrzech został dostrzeżony i podjęto kroki zmierzające do jego rozwiązania. W Polsce Związek Banków Polskich zaproponował Zasady Dobrej Praktyki Bankowej. Zauważyć jednak należy, że ZBP jest organizacją pozarządową, działającą na podstawie ustawy o izbach gospodarczych, której banki mogą być członkami na zasadzie dobrowolności.
Na szczęście sporne kwestie na linii konsument-przedsiębiorca (w tym bank) pomaga rozwiązywać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta, o ile leży to w zbiorowym interesie konsumentów. Przykładem działania UOKiK w obronie praw konsumentów może być problem z zapisami w umowach kredytowych niektorych banków (np. BRE, właściciel marek mbank i multibank). W związku z kwestionowanymi zapisami UOKiK skierował pozew przeciwko bankom do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który podejmie się interpretacji, czy wybrane fragmenty umów są (były) zgodne z obowiązującym prawem. Pierwsza rozprawa dotycząca zapisów w umowach kredytowych odbędzie się już 21 lipca.