Nowy projekt: Prawo bankowe

Czy wiesz, że Twój bank może przedłużać rozpatrywanie Twojej reklamacji praktycznie w nieskończoność?

Czy wiesz, że biorąc pożyczkę 5000 pln zgadzasz się na wystawienie bankowego tytułu egzekucyjnego na kwotę nawet kilkunastokrotnie wyższą?

Czy zdajesz sobie sprawę, że biorąc kredyt czy pożyczkę – bank może wymagać od Ciebie zabezpieczeń, które kilkukrotnie przekraczają kwotę kredytu i odsetek?

Coraz więcej klientów zwraca się do UOKiK, KNF i rzeczników praw konsumenta z prośbami o pomoc w sporach z dominującymi nad klientem bankami. Potrzebne są zmiany…

Zgodnie z zapowiedziami – będzie się działo!

Osoby skupione wokół inicjatywy mstop.pl informują, że trwają prace nad obywatelskim projektem ustawy „Prawo bankowe”. Prace są prowadzone z udziałem użytkowników forum nabiciwmbank.pl.

Nie chcemy godzić w wolny rynek usług bankowych i finansowych w Polsce, ale uważamy, że obecne przepisy prawa pozwalają na zbyt wiele swobody w traktowaniu klientów przez banki i inne instytucje, których działalność związana jest z finansami. Jesteśmy świadomi, że napotkamy silny opór ze strony niektórych lobby, ale wierzymy, że robimy coś słusznego i pożytecznego i prędzej czy później proponowane zmiany zostaną wprowadzone do polskiego prawa.

W projekcie pragniemy poruszyć między innymi następujące tematy:

  • stosowanie bankowego tytułu egzekucyjnego;
  • rozpatrywanie reklamacji;
  • ustalanie łącznych kwot zabezpieczeń pożyczek i kredytów

ale będziemy starali się nie ograniczać tylko do nich.

Rozumiemy, że poruszane kwestie są bardzo specyficzne i przez to bardzo trudne, dlatego prace nad projektem powinny być prowadzone ze szczególną starannością, ale mimo to dostatecznie szybko, by mogły wejść w życie w możliwie krótkim czasie – z korzyścią dla wszystkich uczestników rynku usług finansowych.

Zachęcamy wszystkich zainteresowanych inicjatywą do kontaktu – osoby prywatne, prawników, przedstawicieli sektora finansowego. Każdą ofertę współpracy i propozycje zmian na pewno rozważymy.

Będziemy informować o postępach prac, których zwieńczeniem będzie akcja zbierania 100000 podpisów pod projektem obywatelskim.

Obywatelski projekt
Ustawa: Prawo bankowe

Nie przechodź obojętnie –
Ty też masz konto w banku!