PRacownicy mbanku na forum nabiciwmbank.pl robiÄ… PR

Już ponad pół roku klienci mbanku zadajÄ… na jego forum pytania, na które wiÄ™kszość odpowiedzi jest enigmatyczna bÄ…dź majÄ…ca siÄ™ nijak do rzeczywistoÅ›ci. SzczególnÄ… zasÅ‚ugÄ™ w budowaniu relacji banku z klientami odniósÅ‚ pracownik posÅ‚ugujÄ…cy siÄ™ na forum mbanku nickiem TomekL – jego ironiczne wypowiedzi czy rozmywanie tematów dyskusji obrosÅ‚y już wÅ›ród niezadowolonych klientów mbanku w legendÄ™… Nikt jednak nie spodziewaÅ‚ siÄ™ tego, co staÅ‚o siÄ™ w ostatnich dniach.

Na forum klientów pojawili siÄ™ dwaj nowi użytkownicy: TomekL i WitekT, obaj zostali zweryfikowani jako pracownicy mbanku/brebanku. Część osób z forum zaczęła siÄ™ zastanawiać: może wreszcie zmieni siÄ™ coÅ› na lepsze? Może uzyskamy jakies konkretne odpowiedzi w naszej sprawie? Ale wiÄ™kszość pozostaÅ‚a raczej sceptyczna…

Pojawiły się pytania. To, które sprowokowało ten wpis, brzmi:

TytuÅ‚em wprowadzenia – jest dwóch klientów mBanku. Obaj brali kredyt CHF na kwotÄ™ 300 tys CHF. Pierwszy z nich podpisaÅ‚ umowÄ™ dn. 25.08.2006r z oprocentowaniem w umowie 2,65% (LIBOR3M tego dnia wynosiÅ‚ 1,65%), drugi natomiast podpisaÅ‚ umowÄ™ dn. 07.09.2006r przy oprocentowaniu LIBOR3M+marża 1,2% (czyli w dniu podpisania oprocentowanie wynosiÅ‚o 1,70% + 1,2% = 2,9%)

Na dzień dzisiejszy pierwszy z nich spłaca kredyt oprocentowany 3,30%, a drugi spłaca kredyt oprocentowany 1,6%. Rata (malejąca) pierwszego wynosi 1578.12 CHF, rata (malejąca) drugiego 1194.44 CHF, co przy dzisiejszym kursie daje ok. tysiąca złotych różnicy miesięcznie dla dwóch kredytów udzielonych w odstępie zaledwie 2 tygodni.

A teraz pytanie:
Który z parametrów rynku pieniężnego i kapitałowego w Szwajcarii różni aż tak diametralnie te dwa kredyty?

Najlepiej proszÄ™ ograniczyć siÄ™ jedynie do wymienienia „po nazwisku” tego parametru (parametrów).

I odpowiedź pracownika mbanku:

w tym przykładzie:
umowa podpisana w dniu 25.08.2006 (stare zasady) ma inne zasady naliczania oprocentowania niż ta, która podpisana została w dniu 07.09.2006 (nowe zasady).
Różnica w wysokości rat wynika z różnych zapisów umowy kredytowej dotyczących sposobu naliczania oprocentowania [podkreślenie mstop.pl]

wiemy, że:
‚stare zasady’ – to zmienne oprocentowanie gdzie zmiana wysokoÅ›ci oprocentowania kredytu może nastÄ…pić w przypadku zmiany stopy referencyjnej okreÅ›lonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitaÅ‚owego …

Źródło: http://nabiciwmbank.pl/

Szanowni Klienci, szanowni pracownicy innych banków, przedstawiciele mediów, specjaliÅ›ci różnych dziedzin. Oto zostaÅ‚ objawiony tajemniczy „parametr rynku finansowego i kapitaÅ‚owego kraju (bÄ…dź krajów UE), którego waluta jest podstawÄ… waloryzacji kredytu”, który nie pozwala obniżyć klientom marży! Ten parametr to:

ZAPIS UMOWY KREDYTOWEJ DOTYCZÄ„CY SPOSOBU NALICZANIA OPROCENTOWANIA.

Tak na prawdę możliwości są trzy:

  • pan Witek nie zrozumiaÅ‚ pytania, stÄ…d jego odpowiedź;
  • pan Witek doskonale zrozumiaÅ‚ pytanie, ale z pewnych przyczyn nie może udzielić odpowiedzi;
  • pan Witek ma klientów za debili, którym trzeba wytÅ‚umaczyć, że majÄ… umowy oparte o „stare zasady”, o czym pewnie nie wiedzÄ……
    (w sumie… w koÅ„cu podpisaliÅ›my takie, a nie inne umowy, wiÄ™c może nimi jesteÅ›my; dop. J)

Panu WitkowiT życzymy nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii… mbankowi gratulujemy specjalistów od public relations i kontaktów z klientem…