Na podstawie ogólnodostępnych danych o stawkach LIBOR i zmianach oprocentowania kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich został przygotowany bardzo przejrzysty wykres.
Jak można zauważyć – do lipca 2007 każda podwyżka LIBOR skutkowaÅ‚a podniesieniem oprocentowania (czerwona linia) przez bank, mimo to marża utrzymywaÅ‚a siÄ™ na rozsÄ…dnym poziomie. Zmiany nastÄ™powaÅ‚y szybko, osoby odpowiedzialne bez problemu podejmowaÅ‚y odpowiednie decyzje.
Od lipca 2007 zmiany LIBOR nie byÅ‚y zbyt wielkie – bank nie podnosiÅ‚ oprocentowania – marża banku nadal rozsÄ…dna.
Jednak już od wrzeÅ›nia 2008 stopy procentowe w Szwajcarii spadaÅ‚y, wraz z nimi zmieniaÅ‚ siÄ™ LIBOR. Bank nie podejmowaÅ‚ decyzji o zmniejszeniu oprocentowania. We wpisach na forum banku, w blogu banku pojawiajÄ… siÄ™ tÅ‚umaczenia, że bank nie musi zmieniać oprocentowania kredytów oraz, uwaga, że oprócz LIBOR na oprocentowanie ma wpÅ‚yw również „wiele innych czynników”.
Ocenę postępowania banku na razie pozostawiamy Czytelnikom.
Witam,
W dyskusji z nami mBank z reguły przywołuje historię kredytów od 2003 roku. Czy istnieje możliwość uaktualnienia tego wykresu tak, aby uwzględniał również ten okres (zakładam że kredyt w formie udzielonej nam od wtedy istniał)? Bank chwali się, że w historii tego produktu miała miejsce jedna obniżka (nie orientuję się na ile to fakt); wyłączając te dane możemy tworzyć wrażenie że prezentujemy je tendencyjnie a myślę, że zależy nam na tym aby nasze stanowisko było przejrzyste i uczciwe.
Pozdrawiam