BRE – upubliczni – propozycję

Czy BRE bank (mbank, multibank) chce rozwiązania sporu z klientami czy tylko chce szumnie realizować swoją politykę PR? Takie pytanie otrzymujemy dziś w listach Czytelników po ukazaniu się wpisu „Tysiące klientów BRE w środę poznają warunki przewalutowania” na blogu Macieja Samcika, dziennikarza Gazety Wyborczej.

We wpisie na blogu można przeczytać:

W środę BRE Bank upubliczni szczegóły najnowszego rozwiązania, które ma załagodzić spór z klientami tzw.starego portfela. Dostałem właśnie zaproszenie na spotkanie w tej sprawie z szefem pionu detalicznego BRE – Jarosławem Mastalerzem. To oznacza, że bank przyspiesza działania na rzecz zakończenia sporu ze zbuntowanymi klientami, który wciąż kąsają szyderczymi obrazkami w internecie.

Źródło: http://samcik.blox.pl

Sam autor bloga zauważa, że ta propozycja niekoniecznie pomoże rozwiązać węzeł gordyjski, jakim jest problem kredytów tzw. „starego portfela”, pojawia się bowiem pytanie: po jakim kursie kredyty będą przewalutowywane? Obecnie kurs franka jest dość wysoki w porównaniu z latami 2005-2006, gdy zaciągana była znaczna liczba kredytów w BRE. Problemem może być także oprocentowanie kredytów w złotych,  jest ono bowiem wyższe, niż we frankach: LIBOR 3M dla franków, wynosi 0,3%, podczas gdy WIBOR – 4%. Nawet z zerową marżą dla złotówek oprocentowanie kredytu będzie wyższe, niż oprocentowanie we frankach. Czy to kolejny pozorowany ruch BRE – dowiemy się w środę.