Komentarz do nowej oferty mbanku

W nawiązaniu do przedstawionej dzisiaj przez BRE Bank próby rozwiązania problemu banku poprzez przewalutowanie kredytu tzw. „starego portfela” z franka szwajcarskiego (CHF) na PLN, stwierdzamy że oferta ta nie odbiega znacząco od dotychczasowej, standardowej opcji przewalutowania, dostępnej od dawna w mBanku i MultiBanku.

Według wiedzy i doświadczeń Klientów skupionych wokół inicjatyw konsumenckich mStop i nabiciwbrebank.pl, o możliwości przewalutowania kredytu wielokrotnie zapewniali wcześniej Klientów doradcy kredytowi obu banków detalicznych grupy BRE.

Propozycja marży na poziomie 1,8%, jest być może atrakcyjna dla nowych Klientów banku, starających się o kredyt na 100% wartości nieruchomości, ale nie – jak w przypadku Klientów „starego portfela” CHF w BRE Banku – dla osób spłacających regularnie swoje zobowiązania od ponad 3 lat, sprawdzonych i wiarygodnych, ze wskaźnikiem LTV (ang. Loan to Value – wskaźnik zadłużenia do wartości nieruchomości) często w granicach 60-80%. Jeśli chodzi o mechanizm bilansowania jest on dostępny w standardowej ofercie kredytów hipotecznych w PLN, a więc ta propozycja nie stanowi żadnego przełomu i nie jest ukłonem w kierunku „Nabitych”. Biorąc pod uwagę że – zdaniem Klientów skupionych wokół inicjatyw nabiciwbrebank.pl i mstop.pl- oprocentowanie depozytów w mBanku i MultiBanku nie wyróżnia się specjalnie na rynku a oferta lokat jest bardzo przeciętna (brak w ofercie np. lokat z dzienną kapitalizacją, które stwarzają możliwość oszczędności na tzw. podatku Belki) – trzymanie oszczędności w mBanku i MultiBanku jest zwyczajnie nieopłacalne.

Przedstawiona dziś propozycja banku budzi za to bardzo poważne wątpliwości, czy jej przyjęcie nie pogorszy znacząco sytuacji kredytobiorców, którzy zdecydowaliby się z niej skorzystać, gdyż:

1. Spowoduje prawdopodobny wzrost wysokości odsetek i całej raty kredytu.
Przy obecnej stawce WIBOR 3M na poziomie 4,2% i marży na poziomie 1,8% oprocentowanie kredytu wyniesie ok. 6%. Obecne szacowane przez Klientów oprocentowanie kredytów „starego portfela” CHF to przedział od ok. 3,85% do nawet 4,5% (przy wskaźniku LIBOR 3M na poziomie ok. 0,3%). Ponadto sygnały płynące z Rady Polityki Pieniężnej wskazują, że cykl obniżek stóp procentowych w Polsce został zakończony i obecnie Rada prowadzić będzie „neutralną” politykę pieniężną, co oznacza że na obniżkę raty kredytu w najbliższym czasie trudno liczyć.

2. Spowoduje wzrost zadłużenia Klienta wobec banku.
Klienci „starego portfela” CHF zaciągali swoje kredyty po kursie ok. 2,4 – 2,5 PLN/CHF. Spłata zobowiązania po dzisiejszym kursie (ok. 2,8 PLN/CHF), przy doliczeniu jeszcze wartości spread’u walutowego (jednostronnie zwiększonego przez BRE Bank), to wzrost zobowiązań o dodatkowe ok. 20-30 tys. PLN na każde 100 tys. kredytu. W efekcie oznacza to, że po 3 latach spłaty kredytu Klient miałby do spłacenia większy kredyt niż w dniu podpisania umowy!

Podsumowując – Grupa Zarządzająca inicjatywami konsumenckimi nabiciwbrebank.pl i mstop.pl ocenia powyższą propozycję banku jako wyjątkowo niekorzystną dla Klientów, niemniej decyzję o skorzystaniu z oferty pozostawia w rękach zainteresowanych.

Pozdrawiamy,
Grupa zarządzająca inicjatywami konsumenckimi nabiciwbrebank.pl i mStop.pl

Więcej na: wyborcza.biz