Specjalnie dla czytelników mstop.pl – wywiad z GoÅ›ciem.
A goÅ›ciem jest pani MaÅ‚gorzata Cieloch (M.C.) – rzecznik prasowy UrzÄ™du Ochrony Konkurencji i Konsumenta, która udzieliÅ‚a nam (mstop) krótkiego wywiadu.
mstop: Dzień dobry. Urząd złożył przeciwko BRE pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Czego dokładnie dotyczy ten pozew? Jakie klauzule kwestionuje UOKiK?
M.C.: Dzień dobry. 26 marca 2009 roku UOKiK skierował do Sądu między innymi postanowienie zawierające zbyt ogólne przesłanki pozwalające bankowi na zmianę w dowolny sposób wysokości oprocentowania. Kwestionowane postanowienie dotyczy umów o kredyt zabezpieczony hipoteką. Po szczegóły odsyłam na stronę http://uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/informacja/komunikaty_prasowe/art561.html.
mstop: Czy UOKiK rozważaÅ‚ zÅ‚ożenie pozwu/kwestionowanie klauzul z umów BRE lub innego banku, dotyczÄ…cych kredytów hipotecznych tzw. „starego portfela CHF”? JeÅ›li tak – jakie klauzule byÅ‚y kwestionowane i dlaczego nie zostaÅ‚ zÅ‚ożony odpowiedni pozew?
M.C.: Pozwy, które kieruje UOKiK do sÄ…du dotyczÄ… każdego przedsiÄ™biorcy – bez wzglÄ™du na to, czy i jakich kredytów udziela i w jakiej branży dziaÅ‚a. Analogicznie: klauzule stosowane w turystyce dotyczÄ… każdego typu wycieczek.
mstop: Co oznacza, że klauzula jest „tożsama” z kwestionowanÄ…/wpisanÄ… do rejestru klauzul niedozwolonych?
M.C.: Klauzula tożsama – postanowienie podobnie brzmiÄ…ce i powodujÄ…ce te same skutki prawne.
mstop: SpotkaliÅ›my siÄ™ ze stwierdzeniem, że nie można zaskarżyć klauzul, które nie sÄ… stosowane przez ostatnich sześć miesiÄ™cy w umowach. Co oznacza owe „stosowanie”: zawieranie nowych umów, czy podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ na podstawie tych klauzul w umowach zawartych nawet kilka lat temu?
M.C.: Zgodnie z art. 479 kodeksu postępowania cywilnego: Z żądaniem uznania postanowienia wzorca umowy za niedozwolone można wystąpić również wtedy, gdy pozwany zaniechał jego stosowania, jeżeli od tego zaniechania nie minęło sześć miesięcy. Przez zaniechanie należy więc rozumieć moment zaprzestania stosowania wzorca umownego przez przedsiębiorcę w odniesieniu do nowych klientów.
mstop: Jakie klauzule sÄ… klauzulami niedozwolonymi?
M.C.: ZacytujÄ™ informacjÄ™ ze strony UrzÄ™du: w przypadku wielu dziedzin życia konsumenci nie majÄ… możliwoÅ›ci negocjowania warunków proponowanej umowy. Ich rola sprowadza siÄ™ do podpisania kontraktu bÄ…dź jego odrzucenia w caÅ‚oÅ›ci. Dotyczy to na przykÅ‚ad umów stosowanych przez banki, operatorów telefonicznych, deweloperów, zakÅ‚ady ubezpieczeÅ„, biura podróży, dostawców gazu i energii elektrycznej itp. Powoduje to niebezpieczeÅ„stwo, że przedsiÄ™biorca w umowie narzuci konsumentowi klauzule, które nie bÄ™dÄ… dla niego korzystne. Dlatego kodeks cywilny stanowi, że postanowienia, które nie zostaÅ‚y uzgodnione indywidualnie, nie wiążą konsumenta, jeżeli ksztaÅ‚tujÄ… jego prawa i obowiÄ…zki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszajÄ…cy jego interesy. PrzykÅ‚adem sÄ… klauzule stawiajÄ…ce jako warunek odstÄ…pienia od umowy zapÅ‚acenie kary lub wyÅ‚Ä…czajÄ…ce odpowiedzialność przedsiÄ™biorcy za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiÄ…zania. PodkreÅ›lić należy, że zawsze obowiÄ…zujÄ… zapisy okreÅ›lajÄ…ce główne Å›wiadczenia stron ? na przykÅ‚ad cenÄ™ lub wynagrodzenie, jeżeli zostaÅ‚y sformuÅ‚owane w sposób jednoznaczny – http://uokik.gov.pl/pl/ochrona_konsumentow/niedozwolone_klauzule/niedozwolone_klauzule__informac/.
mstop: BRE bank i inne banki zasłaniają się tajemnica handlową. Cytat:
Jak wobec tego wyglÄ…dajÄ… obecnie rzeczywiste koszty pozyskania pieniÄ…dza?
BRE, podobnie jak inne banki pożycza pieniÄ…dze na rynku. Wysokość oprocentowania w pożyczkach miÄ™dzy bankami i inne warunki takich umów objÄ™te sÄ… tajemnicÄ… handlowÄ…. BRE nie ma wielu źródeÅ‚ pozyskiwania franka szwajcarskiego – głównym jest Commerzbank. Podanie kosztu pozyskania pieniÄ…dza oznaczaÅ‚oby ujawnienie tajemnicy handlowej zwiÄ…zanej z umowÄ… miÄ™dzy BRE a Commerzbankiem.
Tajemniczy koszt pieniÄ…dza jest parametrem podawanym przez BRE (ew. inne banki) jako skÅ‚adnik oprocentowania kredytów tzw. „starego portfela”. Czy tym samym takie stanowisko nie stanowi naruszenia prawa konsumenta do jasno okreÅ›lonych zasad ustalania oprocentowania kredytu i możliwoÅ›ci oceny wyrażonego miÄ™dzy innymi w Uchwale SÄ…du Najwyższego z 19.V.1992 r , której fragment mówi „OkolicznoÅ›ci, od zaistnienia których ma być uzależniona zmiana wysokoÅ›ci oprocentowania kredytu, powinny być tak skonkretyzowane, by mogÅ‚a być w przyszÅ‚oÅ›ci dokonana należyta ocena, czy rzeczywiÅ›cie one wystÄ…piÅ‚y i czy w zwiÄ…zku z tym zmiana oprocentowania jest obiektywnie usprawiedliwiona”?
M.C.: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stoi na stanowisku, że sposób kształtowania oprocentowania powinien się opierać na jasnych i precyzyjnych przesłankach, tak aby konsument mógł kontrolować zasadność dokonanych zmian i przewidzieć jego wysokość. Dlatego skierowaliśmy w tej sprawie pozew do Sądu.
mstop: Co w przypadku, gdyby wyrok SOKiK nie byÅ‚ po myÅ›li UOKiK i klientów – jakie bÄ™dÄ… tego konsekwencje? Czy jeszcze można coÅ› robić, czy tym samym sprawa jest zamkniÄ™ta?
M.C.: W opisanym przypadku istnieje możliwość złożenia apelacji do Sądu Apelacyjnego.
mstop: Załóżmy na chwilę, że wyrok SOKiK jest po Państwa stronie i w interesie klientów w interpretacji prawa, uprawomocnia się, klauzula zostaje wpisana na listę klauzul niedozwolonych. Co to oznacza dla klientów i firm, które mają takie klauzule w umowach? Czy dotyczy to wszystkich umów, nawet takich z 2005 roku? Co się zmieni dla klientów z tzw. starego portfela kredytów hipotecznych BRE (i innych banków), pozostających w sporze z bankiem, jeśli wyrok SOKiK będzie po stronie UOKiK?
M.C.: Pozytywny i prawomocny wyrok sądu oznaczał będzie, że postanowienie zostanie wpisane do Rejestru klauzul niedozwolonych. Od tego momentu żaden przedsiębiorca nie będzie mógł stosować podobnych sformułowań w umowach z konsumentami. W przeciwnym razie Prezes Urzędu będzie mogła nałożyć na niego karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu. Konsument, który poniósł szkodę w związku ze stosowaniem danej klauzuli, będzie mógł indywidualnie dochodzić swoich roszczeń przed sądem. W każdym konkretnym przypadku radzę kontakt z miejskim lub powiatowym rzecznikiem konsumentów.
mstop: Co zmieni wyrok SOKiK-u uznający niektóre zapisy w umowach kredytowych BRE Banku za wadliwe?
M.C.: Jeżeli sąd podzieli argumenty Prezesa Urzędu, zakwestionowane postanowienia zostaną wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, a ich stosowanie w obrocie będzie zabronione. Jeśli przedsiębiorcy mimo to będą ją stosowali, UOKiK może wszcząć postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów i w konsekwencji nałożyć na przedsiębiorcę karę. W przypadku umów już zawartych bank będzie musiał je aneksować tak, by nie było już w nich klauzul niedozwolonych. Odsyłam także na stronę.
„W zwiÄ…zku z napÅ‚ywajÄ…cymi do UrzÄ™du sygnaÅ‚ami dotyczÄ…cymi propozycji aneksowania przez banki umów o kredyt zabezpieczony hipotekÄ…. UOKiK zwraca uwagÄ™, że w każdym przypadku konsument powinien szczegółowo przeanalizować proponowane nowe warunki umowy. Prawo przewiduje możliwość zmiany warunków podpisanej i obowiÄ…zujÄ…cej już umowy. Sytuacje, w których aneksowanie jest możliwe powinna przewidywać umowa wÅ‚aÅ›ciwa. Dlatego zanim konsumenci podejmÄ… decyzjÄ™ o zmianie swojego kontraktu powinni dokÅ‚adnie przeczytać jego warunki. JednoczeÅ›nie niedopuszczalne sÄ… praktyki polegajÄ…ce na zastraszaniu lub wywieraniu presji na kredytobiorcach. Podstawowym prawem konsumenta jest prawo do informacji ? w zwiÄ…zku z tym powinien mieć on w każdym przypadku możliwość przeanalizowania nowych warunków umowy, w tym możliwoÅ›ci skonsultowania ich oraz porównania.”
Źródło: http://uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/informacja/komunikaty_prasowe/art561.html
mstop: Czy UOKiK planuje kolejne pozwy dotyczące zapisów w umowach kredytowych lub inne w jakiś sposób związane z sektorem bankowym?
M.C.: O wszystkich działaniach UOKiK będziemy informować na bieżąco.
mstop: I pytania na koniec – czy sÄ… Pani znane inicjatywy klientów mstop.pl i nabiciwbrebank.pl? Co sÄ…dzi Pani o tego typu ruchach konsumentów/klientów?
Tak, znam te inicjatywy. JeÅ›li nie sÄ… jedynie platformÄ… wymiany informacji, ale również podejmujÄ… dziaÅ‚ania w obronie poszkodowanych – mogÄ… stać siÄ™ jednym z narzÄ™dzi do walki z nieuczciwymi przedsiÄ™biorcami. Aby siÄ™ to staÅ‚o potrzebny jest jeszcze jeden warunek – muszÄ… skupiać „prawdziwych” poszkodowanych, czyli być wolne od zamierzonych dziaÅ‚aÅ„ przedsiÄ™biorstw wymierzonych w swoich konkurentów.
mstop: Dlaczego Pani zdaniem klienci decydujÄ… siÄ™ na takie kroki – zorganizowane inicjatywy?
M.C.: Powodów pewnie jest wiele – jednym z nich jest zasada, która przyÅ›wiecaÅ‚a tworzÄ…cym ustawÄ™ o pozwach zbiorowych – w grupie siÅ‚a.
mstop: Dziękujemy za rozmowę.
M.C.: Dziękuję również.
Pani rzecznik jeszcze raz serdecznie dziÄ™kujemy za poÅ›wiÄ™cony nam czas. JednoczeÅ›nie Klientom wszelkich instytucji, z którymi sÄ… problemy, przypominamy, że UOKiK i jego biuro prasowe to nie poradnia prawna – zapraszamy na stronÄ™ z informacjami gdzie i w jakich sprawach szukać pomocy.