Pozwy zbiorowe. Czy „Nabici” bÄ™dÄ… pierwsi?

Od dziś, 19 lipca 2010, obowiązuje ustawa, która umożliwia składanie pozwów zbiorowych. Z roszczeniem w trybie pozwu zbiorowego może wystąpić przynajmniej 10 osób (nie ma górnej granicy). Niewątpliwą zaletą pozwu zbiorowego są mniejsze koszty opłat sądowych: 2 procent wartości rozłożone między wszystkich skarżących.

Pozwy zbiorowe majÄ… być szansÄ… dla konsumentów – klientów wielkich i maÅ‚ych firm – toczÄ…cych spory z korporacjami, które zatrudniajÄ… wÅ‚asnych prawników bÄ…dź znane kancelarie. Koszty zwiÄ…zane z prowadzeniem sprawy przez jednÄ… osobÄ™ w przypadku pozwów zbiorowych mogÄ… siÄ™ rozÅ‚ożyć na kilkadziesiÄ…t, a nawet i kilkaset osób.

Pozwy zbiorowe sÄ… gorÄ…cym tematem – zarówno w Internecie, jak i w prasie codziennej można znaleźć na ich temat wiele informacji. PrzykÅ‚adem może być tygodnik Polityka, w którym pobrzmiewajÄ… nawet echa naszej sprawy z BRE Bankiem:

[..] optymistÄ… w tej sprawie [pozwów zbiorowych – dop. mstop.pl] jest SÅ‚awomir Szepietowski, dziÅ› wspólnik w kancelarii, a niegdyÅ› szef dziaÅ‚u prawnego BRE Banku. Umowy zna na wylot, gdyż sam je niegdyÅ› dla BRE przygotowywaÅ‚. Jego zdaniem najwiÄ™ksze szanse uzyskania od banków dużych pieniÄ™dzy daje zaskarżenie klauzul dotyczÄ…cych rozliczania kredytów indeksowanych  w stosunku do obcych walut. WÄ…tpliwe zapisy w tej sprawie wprowadziÅ‚a do umów wiÄ™kszość banków. Teraz wszystko wyjaÅ›ni siÄ™ w sÄ…dach. […]

Polityka (nr 29 z 17.07.2010) za http://nabiciwbrebank.pl

Tak wiÄ™c, drodzy Klienci, co zrobicie wyposażeni w nowe narzÄ™dzia – zależy tylko od Was!