„Nabici” jednak nabici – II instancja potwierdza

„Nabici” jednak nabici – II instancja potwierdza

Już jakiś czas temu sąd pierwszej instancji przyznał rację 1247 osobom pozywającym BRE/mBank w sprawie zawyżania odsetek kredytw hipotecznych. Na koniec kwietnia 2014 roku sąd drugiej instancji odrzucił odwołanie mBanku i podtrzymał wyrok. Oznacza to, że po długim boju, na podstawie przepisów obowiązującego prawa sąd potwierdził, że „Nabici” to jednak Nabici, a nie „mała grupka niezadowolonych klientów”.

1247 osób, rzecznik konsumentów i kancelaria Wierzbowski Eversheds to uczestnicy jak do tej pory największego chyba pozwu zbiorowego w Polsce.

Przypominamy, że sprawa dotyczy nieprecyzyjnych zapisów w umowach kredytów hipotecznych, pozwalających bankowi na praktycznie dowolne ustalanie oprocentowania. Pod koniec 2008 roku na forum mBanku rozpoczęła się dyskusja dotycząca tematu, a na skutek braku lub lekceważących odpowiedzi pracowników banku – zdesperowani klienci rozpoczęli działania w Internecie (mstop.pl i forum NabiciwmBank).

Zakończenie istnienia forum NabiciwmBank nie zakończyło jednak sporu i po wprowadzeniu przepisów dotyczących pozwów zbiorowych – ponad 1000 osób zdecydowało się wytoczyć proces bankowi. Proces – dodajmy – ostatecznie wygrany w kwietniu 2014. mBank ma nadal możliwość manewru (wniosek o kasację), jednak dotychczasowe decyzje sądu pokazują rzecz bardzo ważną: konsument nie jest już bezbronny w walce o swoje prawa z molochami.