Banki strzelają sobie w kolano

Michał Macierzyński, ekspert portalu Bankier.pl uważa, że oba banki przerzucają skutki kryzysu ekonomicznego na swoich klientów.

– Z czysto ekonomicznego punktu widzenia postępowanie banków można jeszcze jakoś próbować zrozumieć. Koszt zdobycia franków jest dziś 10 razy większy niż kiedyś. Tak naprawdę to jednak żadne wytłumaczenie – uważa analityk.

– Oba banki po prostu się nie zabezpieczyły, a teraz przerzucają skutki kryzysu na kredytobiorców. Wykorzystują asymetrię, wiedzą, że ich klienci nie bardzo mają wyjście. Możliwości refinansowania kredytu w innym banku są niewielkie, bo gdzie indziej nie ma co liczyć na marżę poniżej 3,5 proc. Przejście do innego banku jest więc mało opłacalne. Oceniam negatywnie taką postawę. Ale w dłuższej perspektywie, to może być strzał we własne kolano. Ta sytuacja fatalnie rzutuje na wizerunek obu banków, może im zaszkodzić w przyszłości – dodaje Macierzyński.

Źródło: http://www.polskatimes.pl/dzienniklodzki/pieniadze/82956,placz-zadluzonych-w-lodzkich-bankach,id,t.html

Na szczęście – można znaleźć banki z niższą marżą. Ale uwaga – przy aktualnym kursie franka – refinansowanie kredytu może być nieopłacalne! Podobnie przewalutowywanie go w tej chwili na złotówki. Niecierpliwym radzimy zacisnąć na trochę pasa i poczekać.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Oprocentowanie kredytów hipotecznych

Źródło:  http://dom.gazeta.pl/nieruchomosci/1,73497,6234406,Ranking_kredytow_mieszkaniowych.html