Goście Gościa

Sprawa problemu klientów BRE (mbank, multibank) zagościła na łamach Gościa Niedzielnego. W artykule można przeczytać, że mimo wzrostu kursu franka – niektórzy klienci płacą taką samą ratę, jak w zeszłym roku, gdyż spadło oprocentowanie kredytów. Wyjątkiem są klienci banków z kredytami na „starych zasadach”, którzy płacą nadal wysokie raty.

Najgłośniejszy był protest klientów mBanku, którzy założyli nieformalne forum czy organizację mStop (www.mstop.pl). W tym banku oprocentowanie jest ustalane przez zarząd i? bardzo wysokie. Klienci zbuntowali się, mimo że bank nie złamał prawa. Klienci nie tylko mBanku dyskutują też na forum nabiciwmbank.pl. Chcą pokazać siłę. Dzisiaj na forum mStop zalogowanych jest prawie 2 tys. użytkowników. Ich łączne zadłużenie w mBanku wynosi ponad pół miliarda złotych. Siłą przetargową ma być groźba odejścia do innego banku. Gdy dyskusję z bankiem podejmuje jedna osoba, jej groźby nie muszą na nim robić wrażenia. Inaczej, gdy chęć odejścia deklaruje kilka tysięcy osób.

? Mnie na razie nie opłaca się przechodzenie, ale jeżeli mój bank nie zmieni postępowania, przy pierwszej nadarzającej się okazji zmienię go ? mówi „Gościowi” Marcin, klient Multibanku. Marcin wziął kredyt we frankach szwajcarskich. W Multibanku oprocentowanie ustala zarząd. ? Gdy oprocentowanie kredytów rosło, moja rata też rosła, gdy w listopadzie Szwajcaria obcięła stopy procentowe i w wielu bankach oprocentowanie obniżono, Multibank nie zrobił tego. Moje oprocentowanie wynosi dzisiaj 4,4 proc., z czego marża banku to prawie 4 proc. ? dodaje. W innych bankach marża wynosi około 2 proc.

? Czy rozmawiając z bankiem, czujesz, że jesteś traktowany poważnie? ? pytam. ? Nie bardzo. Zaproponowano mi zmianę warunków, ale one są tylko chwilowo korzystne. Bank co prawda ustala nowe oprocentowanie, ale na bardzo wysokim poziomie ? dodaje.

Źródło: http://wiadomosci.onet.pl/1544814,2677,1,0,1,kioskart.html