Balon kredytowy

Jeszcze kilkanaście tygodni temu banki wydawały karty kredytowe i udzielały pożyczek jak szalone. Każdy klient posiadający jakiś produkt – konto, kredyt hipoteczny, kredyt samochodowy, lokaty, fundusze inwestycyjne – przynajmniej raz dostał super ofertę karty kredytowej. Często karty były wręcz przysyłane do klientów wraz z umową, którą wystarczyło podpisać i odesłać.

Liczba kart kredytowych, które posiadają Polacy, to ponad 10 milionów. Oczywiście nie każdy ma kartę, niektórzy mają po 3, a rekordziści nawet kilkanaście kart. Nie tak dawno temu wystarczyła tylko dobra historia w BIK by kolejna instytucja dała klientowi kartę.

Karty kredytowe pozostawały do niedawna nieco na uboczu, jeśli chodzi o badanie poziomu zadłużenia. Po opublikowaniu ostatnich danych okazuje się, że stanowią one dla klientów i ich banków coraz większy problem. Zadłużenie na kartach kredytowych sięga bowiem 12 mld zł.

Źródło: http://blog.finanseosobiste.pl/2009/02/19/rosnie-balon-w-postaci-niesplaconych-dlugow-na-kartach-kredytowych-polakow/

Autorzy bloga finanseosobiste podają kilka rad, jak dobrze korzystać z karty kredytowej. Najlepiej jednak nie musieć z niej korzystać, a finanse osobiste planować – czasem lepiej odmówić sobie piwa, czy popcornu dla całej rodziny w kinie, niż samemu wpędzać się w szpony bankozaurów.