Ryzyka rekomendacji S(II)

Media i klienci tylko czekajÄ… na wprowadzenie rekomendacji S(II) – przypominamy – prawdopodobnie w lipcu. Na ona umożliwić miÄ™dzy innymi spÅ‚atÄ™ kredytów w walucie, w jakiej sÄ… one denominowane. Na przykÅ‚ad kredyt hipoteczny we frankach można bÄ™dzie spÅ‚acić bankowi wÅ‚aÅ›nie frankami. Oprócz oczywistych zalet – unikniÄ™cie spreadu banku, możliwość kupienia waluty na „zÅ‚e czasy”, itp. rozwiÄ…zanie to niesie ze sobÄ… także pewne zagrożenia czy, delikatniej mówiÄ…c, niebezpieczeÅ„stwa.

  1. JeÅ›li umowa kredytu nie przewiduje możliwoÅ›ci spÅ‚aty w walucie innej niż PLN – potrzebny bÄ™dzie aneks do umowy. Aneks w wiÄ™kszoÅ›ci banków jest pÅ‚atny, ponadto może zawierać inne warunki, niekorzystne dla klienta (np. wyższÄ… marżę dla kredytu).
  2. CzÄ™sto z umowÄ… kredytu zwiÄ…zany jest rachunek bankowy, z którego pobierana jest co miesiÄ…c rata. I znowu – aneks musiaÅ‚by zmieniać numer tego rachunku (lub wprowadzać jakieÅ› subkonto) na numer rachunku prowadzonego w walucie obcej. Bank, tracÄ…c zyski ze spreadu, może wprowadzić opÅ‚atÄ™ za prowadzenie rachunku, opÅ‚atÄ™ za spÅ‚atÄ™ w walucie jak i caÅ‚Ä… masÄ™ innych opÅ‚at, które zrekompensujÄ… mu mniejsze wpÅ‚ywy.
  3. Do instytucji bez oddziałów kasowych ciężko bÄ™dzie wpÅ‚acić ratÄ™ w walucie obcej…
  4. Kurs waluty może pójść do góry – bÄ™dzie ona poszukiwana na rynku przez klientów.
  5. Przejście na taki sposób rozliczania możliwe będzie tylko w jedną stronę. Oznacza to, że po podpisaniu aneksu nie ma już odwrotu.

Prawdopodobnie nie są to wszystkie czynniki, które należy brać pod uwagę przed przejściem na taki sposób spłaty zobowiązań. Dlatego zalecamy ostrożność i działania nie pod wpływem chwili, by nie skończyły się one większymi problemami. Ze szczegółami i dobrymi radami oczywiście i tak trzeba poczekać na wyjście rekomendacji na świat.