Spread – mbank i multibank

Spread to różnica pomiędzy kursem kupna (wypłaty), a kursem sprzedaży (spłaty) zaciągniętego zobowiązania (np. kredytu walutowego), tako rzecze wikipedia.

Co to oznacza dla klienta? Otóż po kursie kupna (niższym) bank wypłaca klientowi pieniądze, a po kursie sprzedaży (wyższym) klient musi je oddać. Gdyby ktoś wziął na przykład 100 franków (CHF) po kursie 2,40 zł (240 zł) i chciał je oddać tego samego dnia, prawdopodobnie spłacałby je po kursie około 2,50 zł (250 zł). Różnica między tymi kursami, to właśnie spread.

Pokusiliśmy się o zrobienie kilku wykresów, dziś prezentujemy wykres obrazujący zmianę kursu kupna i spreadu w BRE (mbank i multibank) w latach 2005-2009 (do 11 marca). Data 01 lutego 2005 została przyjęta za datę bazową dla obliczeń procentowej zmiany kursu i spread (czyli kurs z tego dnia został przyjęty za 100%).

Suma kursu kupna i spreadu daje kurs sprzedaży.  Jak łatwo zauważyć – bank może dowolnie manipulować spreadem (czerwony kolor), tym samym zarabiając więcej na spłacanych przez klientów kredytach i pożyczkach walutowych. Nie jest to tylko domena oddziałów BRE banku, ale w końcu mstop dotyczy głównie ich, w związku z czym i wykres tematyczny.

Nagłe zmiany spreadu chyba każdy widzi, więc komentarze sobie odpuszczamy – czekamy na Wasze.

Jeśli ktoś ma kursy kupna i sprzedaży CHF, USD, EUR innych banków od dnia 2005-02-01 prosimy o ich nadsyłanie w formacie csv, txt bądź xls, a kolejne wykresy też się tu znajdą.