Można wygrać z bankiem

Można wygrać z bankiem, trzeba tylko chcieć. DoskonaÅ‚ym przykÅ‚adem może być sprawa kredytów „Alicja” oferowanych kilka lat temu przez bank PKO BP.

„Alicja” jest kredytem mieszkaniowym PKO BP, udzielanym okoÅ‚o 2000 roku, który spÅ‚aca okoÅ‚o 15 tysiÄ™cy klientów. W lutym zeszÅ‚ego roku Gazeta Wyborcza i gazeta.pl opisywaÅ‚y  przypadki klientów, którzy w latach 1997-98 pożyczyli w ramach „Alicji” 70-80 tys. zÅ‚, a dziÅ›, po ponad 10 latach spÅ‚acania rat zostaÅ‚o im jeszcze… 90-100 tys. zÅ‚ dÅ‚ugu. Problemem jest  zasada dziaÅ‚ania „Alicji”: klient spÅ‚acaÅ‚ co miesiÄ…c tylko część naliczonych przez bank odsetek, reszta byÅ‚a dopisywana do kapitaÅ‚u. Przez to raty byÅ‚y niskie i nawet osoby o maÅ‚ychdochodach miaÅ‚y zdolność kredytowÄ…. Podobne rozwiÄ…zanie zaproponowaÅ‚ klientom na spotkaniu z mbankiem główny ekonomista BRE…

Część klientów uważa, że bank ich oszukaÅ‚, bo mógÅ‚ przewidzieć, że inflacja bÄ™dzie spadaÅ‚a wolno, a wysokie odsetki dopisywane do kapitaÅ‚u lawinowo powiÄ™kszÄ… wartość kredytu. – PKO BP wprowadziÅ‚ na rynek kredyt, którego nie daÅ‚o siÄ™ spÅ‚acić. Powinien umorzyć część kredytu – mówi Violetta Kaczmarek, jedna z klientek. Bank jednak nie chce o tym sÅ‚yszeć, proponuje co najwyżej zamianÄ™ „Alicji” na zwykÅ‚y kredyt hipoteczny, z zachowaniem dotychczasowego stanu zadÅ‚użenia.

Z informacji „Gazety” wynika, że kilku klientów PKO BP nie odpuÅ›ciÅ‚o bankowi i skierowaÅ‚o sprawy do sÄ…du. Jedna z tych osób zdoÅ‚aÅ‚a wywalczyć prawomocny wyrok o umorzeniu wiÄ™kszoÅ›ci zadÅ‚użenia. Chodzi o klienta z WrocÅ‚awia (nie zgodziÅ‚ siÄ™ na publikacjÄ™ swoich danych), który w maju 1998 r. zaciÄ…gnÄ…Å‚ 75 tys. zÅ‚ kredytu. Choć dziÅ› spÅ‚aciÅ‚ 110 tys. zÅ‚, bank podliczyÅ‚ niedawno jego zobowiÄ…zania na kolejne 84 tys. zÅ‚.

Klient dowodził przed sądem, że nawet gdyby przez kolejnych osiem lat spłacał raty, to i tak nie będzie w stanie oddać wszystkich pieniędzy. Rozliczyłby się z bankiem dopiero w 2023 r., a wówczas ostateczny koszt kredytu przekraczałby czterokrotnie jego pierwotną wartość. A to byłaby już lichwa.
WedÅ‚ug klienta bank stosowaÅ‚ nieuczciwe metody naliczania odsetek od kredytu i przerzuciÅ‚ na niego finansowe skutki wad systemu. Zdaniem kredytobiorcy umowa okazaÅ‚a siÄ™ niewykonalna. A wedÅ‚ug kodeksu cywilnego „kontrakt obiektywnie niewykonalny z powodu istniejÄ…cych w chwili jego zawierania przeszkód faktycznych jest nieważny”. Bank broniÅ‚ siÄ™, że klient podpisaÅ‚ umowÄ™ Å›wiadomie i miaÅ‚ do wyboru również kredyt bez opcji doliczania części odsetek do kapitaÅ‚u.
W pierwszej instancji sąd rejonowy oddalił zarzuty klienta PKO, uznając, że kredyt wcale nie jest niemożliwy do spłacenia, a wysokie zadłużenie wynika głównie z faktu, że kredytobiorca zdecydował się opłacać jak najniższe raty. Spłacając wyższe, niż minimalne, nie wpadłby w pętlę zadłużenia.
Sytuacja odwróciÅ‚a siÄ™ dopiero w drugiej instancji. SÄ…d apelacyjny uznaÅ‚, że klient nie mógÅ‚ sam ustalić, jak wysokÄ… ratÄ™ powinien pÅ‚acić, by jego dÅ‚ug spadaÅ‚, a nie rósÅ‚. SÄ™dzia powoÅ‚aÅ‚ siÄ™ na przepis kodeksu cywilnego, z którego wynika, iż jeÅ›li z powodu „nadzwyczajnej zmiany stosunków” speÅ‚nienie jakiegoÅ› Å›wiadczenia (w tym wypadku spÅ‚ata kredytu) groziÅ‚oby jednej ze stron „nadmiernymi trudnoÅ›ciami lub rażącÄ… stratÄ…”, sÄ…d może ustalić nowe warunki realizacji umowy.
SÄ…d wyliczyÅ‚, że gdyby zamiast „Alicji” klient zaciÄ…gnÄ…Å‚ zwykÅ‚y kredyt o wartoÅ›ci 75 tys. zÅ‚, musiaÅ‚by w sumie spÅ‚acić 120 tys. zÅ‚. I orzekÅ‚, że jeÅ›li do już spÅ‚aconych 110 tys. zÅ‚ kredytobiorca dopÅ‚aci brakujÄ…ce 10 tys. zÅ‚, umowa zostanie rozwiÄ…zana.
Dla PKO BP to niebezpieczny precedens. Tylko z tytuÅ‚u tego jednego wyroku do kasy banku nie wpÅ‚ynie 74 tys. zÅ‚. Mimo tego bank nie zamierza skÅ‚adać skargi kasacyjnej. – UwzglÄ™dniliÅ›my m.in. znacznÄ… wysokość dokonanych już przez klienta spÅ‚at – komentuje Izabela Åšwiderek-Kowalczyk, rzeczniczka PKO BP.

Źródło: http://gospodarka.gazeta.pl/pieniadze/1,29577,6473410,Alicja_dusicielka_przegrywa_w_sadzie.html

Cóż innego mogÅ‚a powiedzieć pani rzecznik tak poważnej instytucji…

Jak widać – warto walczyć o swoje i nie poddawać siÄ™!