Rozmowy to nie negocjacje

Wiele osób w swych komentarzach na forach internetowych oraz w mailach do nas pyta: „dlaczego negocjacje z bankiem daÅ‚y taki mizerny efekt”, „nic dla mnie nie wynegocjowaliÅ›cie, dlaczego?”, itp.

PominÄ…wszy, że oferta BRE dla klientów starego portfela zostanie przedstawiona za jakiÅ› czas – należy wyjaÅ›nić kilka rzeczy.

Za WikipediÄ…:

Negocjacje to dwustronny proces komunikowania się, którego celem jest osiągnięcie porozumienia, gdy przynajmniej jedna strona nie zgadza się z daną opinią lub z danym rozwiązaniem sytuacji. Negocjacje to sposób porozumienia się w celu rozwiązania konfliktu oraz dojścia do porozumienia obydwu stron, proces wzajemnego poszukiwania takiego rozwiązania które satysfakcjonowałoby zaangażowane w konflikt strony.
Według największych autorytetów z dziedziny negocjacji z Uniwersytetu Harvardzkiego, Rogera Fishera i Williama Ury {1991}, podstawowe elementy negocjacji WIN/WIN to:

1. Odseparowanie ludzi od rzeczywistego problemu.
2. Skupienie siÄ™ na celach a nie na pozycjach.
3. Rozszerzanie opcji w celu obustronnych zysków.
4. Odniesienie się do ustalonych wcześniej standardów czy procedur.

Zgodnie z powyższym w przypadku spotkaÅ„ z przedstawicielami BRE nie byÅ‚o mowy o żadnych negocjacjach. Należy je traktować raczej w kategorii spotkania z klientami, którzy mogli tylko opowiedzieć, co ich boli. Dla banku natomiast byÅ‚y one doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do budowania swojego PR: „patrzcie, rozmawiamy z klientami”. PodkreÅ›lić tu należy sÅ‚owo „rozmawiamy”, nie „negocjujemy”.

Przedstawiciel mstop.pl byÅ‚ na pierwszym z cyklu spotkaÅ„, gdzie jasno powiedziaÅ‚, że bank nie ma zaufania klientów i przedstawianie ofert opartych na przewalutowaniu oraz oparcie marży na iloÅ›ci/wartoÅ›ci produktów banku – nie ma sensu. WÅ›ród propozycji mstop.pl byÅ‚y propozycje negocjacyjne – np. obniżenie oprocentowania/marży kredytów w zamian za umowÄ™ lojalnoÅ›ciowÄ… na 3-5 lat. Do propozycji tych przedstawiciele banku siÄ™ nie odnieÅ›li. WiÄ™c niestety, jeÅ›li ktoÅ› nie chce negocjować, tylko przedstawić swojÄ… jednostronnÄ… ofertÄ™ – druga strona nie ma nic do powiedzenia.

Przed drugim spotkaniem, na którym nikt z mstop.pl nie mógÅ‚ siÄ™ stawić, do uczestników spotkania wystosowany zostaÅ‚ list z propozycjami, zawierajÄ…cy miÄ™dzy innymi propozycjÄ™ obniżenia oprocentowania, z podanym wzorem opartym na „koszcie pozyskania”, co pozwoliÅ‚oby realnie obniżyć oprocentowanie kredytów nawet o 1,5%, z jednoczesnym zachowaniem rentownoÅ›ci caÅ‚ego portfela. Przedstawiciele banku skupiajÄ… siÄ™ jednak na ofertach wymagajÄ…cych zmiany umowy poprzez aneks (np. przewalutowanie), nie proponujÄ…c rozwiÄ…zania sporu osobom, które chciaÅ‚yby zostać przy starych warunkach i oczekujÄ… dziaÅ‚ania umowy w dwie strony (jak wzrost, to i spadek). Przypominamy, że istotÄ… caÅ‚ego konfliktu jest brak reakcji banku na spadek stawki LIBOR, podczas gdy przy wzroÅ›cie tego wskaźnika oprocentowanie byÅ‚o podnoszone. Oparcie oferty na przewalutowaniu i uzależnienie marży od kolejnych produktów nie stanowi zdaniem klientów piszÄ…cych do nas maile rozwiÄ…zania problemu. W takim samym tonie wypowiadajÄ… siÄ™ klienci na forum mbanku oraz forum nabiciwbrebank.pl.

ZachowujÄ…c wczeÅ›niejsze ustalenia dotyczÄ…ce rozmów w mocy – publikowaliÅ›my i publikować bÄ™dziemy komunikaty z rozmów i komunikaty banku oraz współpracujÄ…cej inicjatywy nabiciwbrebank.pl. W ten sposób można zakomunikować ofertÄ™ banku możliwie szerokiemu gronu odbiorców, by osoby, które uznajÄ… jÄ… za interesujÄ…cÄ… – mogÅ‚y z niej skorzystać. Do czasu jednak poznania szczegółów oferty uważamy, że wszelkie komentarze godzÄ…ce w osoby biorÄ…ce udziaÅ‚ w rozmowach (nie „negocjacjach”) sÄ… nie na miejscu.

Na koniec pragniemy zauważyć. że obniżenie oprocentowania starych mplanów o 0,15% nie jest wynikiem rozmów klientów z bankiem, a jedynie reakcją na zmiany zachodzące na rynku, co można przeczytać choćby na forum mbanku:

13-01-10 11:01, (mBank)

Witam,

Podjęcie decyzji o obniżce oprocentowania kredytów i pożyczek w CHF udzielonych w ramach tzw. ?starego portfela? było możliwe ze względu na spadek wartości stawki LIBOR 3M dla CHF. Poprzednia decyzja dotycząca ustalenia wysokości oprocentowania dla powyższych kredytów została podjęta przy stawce wynoszącej 0,4%, natomiast aktualnie kształtuje się ona na poziomie 0,25%.

Pozdrawiam,
A[…] W[…]

Źródło: http://www.mbank.pl/forum/read.html?f=1&i=925451&t=925451&sr=ld&pn=1&cat=0

Ten sam pracownik banku stwierdza jednak w wÄ…tku na forum:

Pragnę jednak przypomnieć, a może raczej powtórzyć za innym forumowiczem że wysokość obniżki jest efektem ustaleń wypracowanych przez mBank i MultiBank wraz z Przedstawicielami Klientów, która została wyznaczona w relacji do zmiany stawki LIBOR 3M. Szersze informacje w tym temacie można znaleźć w artykule: http://www.mbank.pl/blog/artykul,550,pomyslne-zamkniecie-cyklu-rozmow-pomiedzy-i nicjatywami-konsumenckimi-i-bankami-grupy-bre.html

co jest jawnÄ… nieprawdÄ…, gdyż – skoro nie byÅ‚y to negocjacje oraz skoro libor spadÅ‚ z 0,4 do 0,25 – druga strona nie miaÅ‚a żadnego wpÅ‚ywu na wysokość obniżki. (podkreÅ›lenia – mstop.pl)