01/07/2009 – dzień ZERO

Od dziś obowiązuje rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego zwana S2, dzięki której w bankach, które się do niej zastosują, możliwa będzie spłata kredytów waloryzowanych obcą walutą bezpośrednio w tej walucie.

Do rekomendacji zastosował się m.in. mbank – detaliczny oddział BRE. Co więcej – sporo banków, w tym mbank właśnie, zdecydowało się na umożliwienie powrotu do spłaty w złotówkach, gdyby klient uznał, że spłata w walucie jest jednak niekorzystna. W rekomendacji S2 jest mowa tylko o jednorazowym przejściu na nowe warunki spłaty, więc posunięcie banków można uznać za ukłon w stronę klientów. Oczywiście każda zmiana (podpisanie odpowiedniego aneksu) wiąże się z uiszczeniem stosownej opłaty.

W przypadku mbanku – wpis o rekomendacji S2 pojawił się w blogu, jest w nim także odnośnik do kalkulatora opłacalności spłaty kredytu w walucie.

Dla osób, które zdecydują się na przejście na nowe warunki, ale chcą zostawić sobie furtke powrotną mamy jedną radę: upewnijcie się, że możliwość powrotu do spłaty w PLN jest zawarta w aneksie (nie w oddzielnym regulaminie!) oraz sprawdźcie, jakie są warunki takiego przejścia (najlepiej również w aneksie zapisane, a nie w regulaminie). Regulaminy lubią się zmieniać od czasu do czasu…