BRE odpowiada – część trzecia: jaka bÄ™dzie wysokość oprocentowania?

Czy BRE bank (właściciel marek mbank i multibank) postanowił zmienić podejście do klientów skupionych wokół inicjatyw nabiciwbrebank.pl i mstop.pl? Z ostatnich wypowiedzi pracowników banku na różnych forach i z komunikatów na oficjalnych stronach banku wynika, że tak. Tylko chyba w złym dla klientów kierunku? Co gorsza, bank stosuje politykę dezinformacyjną i być może wprowadza klientów i osoby postronne w błąd (po raz kolejny).

W tym cyklu artykułów spróbujemy skomentować wpisy umieszczone w oficjalnym komunikacie BRE tak, aby każdy mógł samodzielnie ocenić postępowanie BRE banku i jego politykę informacyjną.

Cykl wpisów ?BREdnie?? poświęcamy w całości komentarzowi do pytań i odpowiedzi zawartych na stronie: http://media.brebank.pl/press/kredyty_hipoteczne/pytania_i_odpowiedzi.

Pytanie 3:
Jakie warunki zaproponują klientom ze ?starego portfela? kredytów hipotecznych mBank i MultiBank, jeśli kolejny wyrok, dotyczący tym razem zapisów w umowach o kredyt hipoteczny w CHF, będzie niekorzystny dla banku? Jaka będzie wysokość oprocentowania?

BRE

Do grupy Klientów ze ?starego portfela? BRE Bank wyszedł już dwa lata temu z propozycją renegocjacji sposobu naliczania oprocentowania ich kredytów hipotecznych. To zaproszenie jest stale aktualne. Wysokość oprocentowania, jakie proponuje BRE Bank, uzależnione jest od indywidualnej sytuacji każdego Klienta, warunków dotychczasowej umowy, produktów, z jakich dodatkowo korzysta w naszym banku i, oczywiście, obecnej sytuacji na rynku. [źródło]

Komentarz

Odpowiedź ponownie nie jest na pytanie, tylko stanowi dywagacje o przeszłości. Samo pytanie także może nie mieć sensu w przypadku uznania klauzul umownych za niedozwolone, gdyż jedynie zapis o ustalaniu oprocentowania przestanie obowiązywać, jeśli zostanie wpisany na listę klauzul niedozwolonych. Pozostałe warunki umowy będą wiązać obie strony, a w umowie nie przewidziano możliwości jej rozwiązania/zmienienia po niekorzystnym dla BRE wyroku. Tym samym może się okazać, że klienci będą posiadać kredyty oprocentowane według stawki początkowej zapisanej w umowie, przez cały okres kredytowania. Wszystko jednak zależy od interpretacji prawa przez SOKiK i żadna ze stron sporu nie powinna cieszyć się przedwcześnie ani zakładać niczego z góry.

JeÅ›li chodzi o treść odpowiedzi – informacje pojawiajÄ…ce siÄ™ w Internecie, zarówno na forach niezależnych, forum klientów, jak i na forum mBanku sÄ… jednoznaczne: ciężko znaleźć osoby, którym mBank zaproponowaÅ‚ przejÅ›cie na inne warunki dwa lata temu. Gdy jednak osoby takie siÄ™ zgÅ‚aszajÄ… – zwykle informujÄ…, że proponowane warunki czyniÅ‚y caÅ‚Ä… operacjÄ™ przejÅ›cia nieopÅ‚acalnÄ…. Ponadto w niektórych komentarzach można przeczytać, że nawet pracownicy Centrów Finansowych mBanku czasem odradzali przejÅ›cie na nowe warunki – „bÄ™dzie Pan/Pani pÅ‚acić wiÄ™cej”. Reklamacje dotyczÄ…ce „oferty przejÅ›cia” skÅ‚adane w mBanku zwykle koÅ„czone sÄ… stwierdzeniem „przepraszamy jeÅ›li wiadomość nie dotarÅ‚a”. Brak (nie przedstawiono) jakichkolwiek dowodów, że korespondencja do klientów byÅ‚a wysyÅ‚ana. Być może to wÅ‚aÅ›nie oznaczajÄ… sÅ‚owa „do grupy klientów ze starego portfela” – byÅ‚a to tylko wyselekcjonowana grupa klientów?

Obecnie proponowane marże nawet 3 krotnie przekraczajÄ… hipotetycznÄ… marżę banku z dnia podpisania umowy i odpowiadajÄ… marżom banków dla klientów przychodzÄ…cych „z ulicy”. Ciekawe wydaje siÄ™ podejÅ›cie banku – marża zależy od innych usÅ‚ug i produktów klienta – jakkolwiek przedsiÄ™biorstwo ma prawo dowolnie ksztaÅ‚tować ofertÄ™ produktowÄ…. Co wiÄ™cej, już w styczniu 2009 marże proponowane klientom byÅ‚y uznawane przez niezależnych ekspertów za wygórowane:

MBank ma pierwsze propozycje dla swoich klientów – dowiedziaÅ‚ siÄ™ DZIENNIK. Osoby, które majÄ… w tej chwili oprocentowanie na poziomie 3,95 proc., dostaÅ‚y propozycjÄ™: marża w wysokoÅ›ci 3,4 proc. plus wysokość stóp procentowych (tzw. LIBOR) – teraz 0,7 proc, w sumie 4,1 proc. JeÅ›li ktoÅ› braÅ‚ kredyt po wrzeÅ›niu 2006, czyli później niż opisywani klienci, ma teraz 1-1,2 proc. marży, co daje oprocentowanie w wysokoÅ›ci 1,7-2,2 proc.

To nie jest korzystna propozycja dla klientów, bo jest za droga, Å›rednio marże wynoszÄ… 1,5 do 2 proc. [grudzieÅ„ 2008/styczeÅ„ 2009, dop. mstop]” – mówi analityk firmy doradczej Expander JarosÅ‚aw Sadowski. „Kiedy dodatkowo kryzys ustÄ…pi i stopy procentowe wzrosnÄ… do normalnych 2-2,5 proc., klientom w ogóle nie bÄ™dzie siÄ™ to opÅ‚acać” – dodaje.

Źródło: http://www.dziennik.pl/wydarzenia/article301781/Zobacz_jak_bank_zarabia_na_twoim_kredycie.html#vote_301850

Podsumowanie

IstotÄ… problemu nie jest, czy BRE bank oferuje lepsze czy gorsze marże, ani czy informowaÅ‚ o możliwoÅ›ci przejÅ›cia na „inne warunki”. Problem stanowi brak reakcji na obniżki wskaźnika LIBOR, który wedÅ‚ug listów o podwyżkach „stanowi główny czynnik ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych w walucie obcej”. Klienci nie domagajÄ… siÄ™ przechodzenia na nowe superwarunki, ale oczekujÄ… wywiÄ…zywania siÄ™ BRE z umów i informacji przekazywanych klientom przez pracowników oraz w oficjalnej korespondencji. Ponowny brak odpowiedzi na pytanie nie wymaga dodatkowego podsumowania, natomiast dziwić może traktowanie sprawdzonych, regularnie spÅ‚acajÄ…cych raty klientów wysokimi marżami zawierajÄ…cymi sporÄ… premiÄ™ banku za ryzyko. ZwÅ‚aszcza, że klienci nie oczekujÄ… nowej oferty, ale wywiÄ…zywania siÄ™ z warunków starej – obniżenia oprocentowania posiadanych kredytów odpowiadajÄ…cego zmianie wskaźnika LIBOR, na który powoÅ‚ywaÅ‚ siÄ™ bank przy wszystkich podwyżkach.

Powyższe informacje nie stanowią porady prawnej, finansowej ani innej i wszelkie ich wykorzystanie w dowolnym celu odbywa się na wyłączną odpowiedzialność Czytelnika.

ciÄ…g dalszy nastÄ…pi

Zobacz inne pytania z cyklu ?BREdnie??:

Pytanie 1: Co zmieni wyrok SOKiK-u uznający niektóre zapisy w umowach kredytowych BRE Banku za wadliwe?

Pytanie 2: Co się zmieni dla klientów ?starego portfela??

Pytanie 3: Jaka będzie wysokość oprocentowania w przypadku wyroku SOKiK uznającego stanowisko UOKiK?